Media społecznościowe są bardzo popularne i wiele osób spędza mnóstwo czasu na przeglądaniu różnego rodzaju zdjęć czy filmików umieszczanych przez osoby prywatne i firmy. Jest wiele serwisów społecznościowych, ale na wszystkich praktycznie można korzystać z podobnych funkcji. Coraz więcej się mówi o uzależnieniu od mediów społecznościowych. Czy jest to naprawdę aż tak poważny problem? Jak sobie poradzić z uzależnieniem? Sprawdź więcej – uzależnienie od mediów społecznościowych.
Sprawdź także: Które media społecznościowe są najlepsze obecnie?
Social media w życiu codziennym
Social media zawojowały świat już kilkanaście lat temu i są nadal bardzo popularne. Najważniejszym portalem jest Facebook, z którego korzystają miliony osób na całym świecie. Jednak jest także kilka innych serwisów, które dościgają popularnością Facebooka, a niekiedy i nawet wyprzedzają go w rankingach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Instagram czy TikTok. Ten drugi staje się coraz popularniejszym serwisem w Polsce. Nie można zapomnieć także o YouTube, który jest kanałem filmowym. Z mediów społecznościowych korzystają nie tylko młode osoby, ale także i starsi. Jest to świetne źródło rozrywki, ale także i cennych informacji. Można nie tylko popatrzeć, jak żyją gwiazdy, co słychać u znajomych, ale są także poradniki, szkolenia czy informacje dotyczące kraju i świata. Zakres tematyczny jest tak szeroki, że ciężko byłoby znaleźć jakąś lukę. Social media stały się w ostatnich latach także doskonałym miejscem na reklamę. Wielu przedsiębiorców korzysta z popularnych serwisów, aby zdobyć większe grono klientów i trafić na krajowy czy nawet międzynarodowy rynek.
Uzależnienie od mediów społecznościowych
Popularność social mediów jest tak duża, że wiele osób nie potrafi się oderwać czasami od telefonu czy komputera. Coraz więcej się mówi o różnego rodzaju uzależnieniach związanych z mediami społecznościowymi. Dotyczy to szczególnie osób młodych w wieku nastoletnim, choć także i dorośli mogą się uzależnić. Czym tak naprawdę jest uzależnienie od mediów społecznościowych? Jak w przypadku innych uzależnień, osoba nie może oderwać wzroku od telefonu i zapomina o całym świecie, swoich obowiązkach, rodzinie, pracy czy nauce. Osoba taka nie potrafi się skupić na niczym innym, a jeśli utraci połączenie z internetem, to staje się kłębkiem nerwów. Z tego względu bardzo ważne jest pilnowanie młodych osób i wyznaczanie im limitów.
Uzależnienie od mediów społecznościowych – jak walczyć?
Bardzo często osoba uzależniona uważa, że nie ma żadnego problemu. Przecież każdy praktycznie codziennie przegląda internet i nikt nie robi w związku z tym wyrzutów. Najważniejsze jest to, aby uświadomić osobie uzależnionej, że ma problem. Nie jest to łatwe i bardzo często niezbędna jest pomoc psychologa. Specjalista dobierze odpowiednią metodę leczenia i wskaże drogę, jak bliscy i rodzina powinni sobie radzić w tej sytuacji. Najważniejsze jest to, aby przejść tę drogę spokojnie i bez zbędnych nerwów. Należy się także uzbroić w cierpliwość, gdyż wychodzenie z uzależnienia jest dość długim procesem. Na początku jest zawsze najtrudniej, ale z biegiem czasu wszystko wraca do normy. Na pewno należy zwalczać pierwsze symptomy uzależnienia. Jeśli ktoś zauważy, że bliska osoba zbyt wiele czasu spędza przy internecie, to warto zainterweniować. Szybka reakcja może pomóc zapobiec uzależnieniu.
Kiedy można mówić o uzależnieniu?
Nie zawsze łatwo jest stwierdzić, kiedy człowiek jest uzależniony. Dla jednej osoby dwie godziny dziennie spędzone na oglądaniu mediów społecznościowych będzie stratą czasu i stwierdzeniem, że jest to uzależnienie. Dla innej natomiast chodzenie z telefonem w ręku i patrzeniem na serwisy społecznościowe przez cały dzień jest czymś normalnym. Uzależnienie zaczyna się wówczas, gdy człowiek zatraca się i ma słaby kontakt z rzeczywistością. Jeśli social media pochłaniają większość czasu, to znaczy, że dzieje się coś niedobrego. Na pewno uzależniona jest osoba, która ma problemy w pracy czy w szkole z powodu przeglądania internetu. Zaniedbywanie codziennych obowiązków i rodziny jest poważnym problemem, który należy jak najszybciej rozwiązać.
Dlaczego ludzie uzależniają się od social mediów?
Uzależnienia wynikają z różnych powodów. Jednym z nich jest bardzo często osamotnienie. Nie chodzi tu o osoby, które są singlami. Czasami osoba otoczona gronem znajomych i przyjaciół może czuć się sama jak palec. Również uzależnienia biorą się z problemów dnia codziennego. Problemy w pracy czy w domu mogą doprowadzić osobę do tego, że będzie wolała zająć się sprawami wirtualnymi niż życiowymi. Z czasem więzi rodzinne mogą się tak bardzo rozluźnić, że małżonkowie przestają mieć wspólne tematy. Przyczyną uzależnienia od mediów społecznościowych jest również brak hobby. Wiele osób wolny czas spędza na przeglądaniu postów czy oglądaniu filmów. Jest to bardzo wciągające, co powoduje, że z czasem ma się ochotę na więcej. Duża różnorodność wielu serwisów społecznościowych i coraz to nowsze pojawiające się wpisy powodują, że ludzie z utęsknieniem czekają na nowe filmiki, zdjęcia czy treści. Na pewno należy kontrolować dzieci i młodzież, która bardzo szybko może się uzależnić i mieć problemy w życiu realnym.