Po co są studia podyplomowe i ile trwają?

Wiele osób studiuje na różnych kierunkach. Większość osób kończy studia magisterskie i podejmuje pracę w zawodzie lub nie. Niekiedy ludzie są niezadowoleni ze swojego wyboru i chcą coś zmienić. Nie trzeba podejmować nauki od początku i studiować 5 lat. Wystarczy wybrać odpowiednie studia podyplomowe, na które można zapisać się w każdym wieku. Jedynym warunkiem jest posiadanie ukończonych studiów pierwszego stopnia.

Po co są studia podyplomowe?

W obecnych czasach wiele osób chce zmienić zawód i chce się przebranżowić. Dotyczy to nie tylko młodych, ale i starszych osób. Można zapisać się na różnego rodzaju szkolenia, jednak najlepszą opcją są studia podyplomowe, na które można się zapisać, mając ukończone studia pierwszego stopnia, czyli dotyczy to osób z tytułem licencjata, magistra i inżyniera. Studia podyplomowe można robić na większości wyższych uczelni w całej Polsce. Odbywają się one w trybie zaocznym, a więc na zajęcia przyjeżdża się najczęściej co drugi weekend. Studia podyplomowe są doskonałym sposobem na zmianę zawodu lub dokształcenie się z jakiejś dziedziny. Można oczywiście zrobić studia dla samego siebie, jeśli jakiś temat jest szczególnie bliski sercu. Wielu szefów firm wysyła swoich pracowników na studia podyplomowe, aby podnieśli swoje kwalifikacje lub mogli awansować na wyższe stanowisko. Wówczas studia są opłacone przez pracodawcę, a pracownik musi jedynie przyłożyć się do nauki.

Ile trwają studia podyplomowe?

Studia podyplomowe trwają krócej niż pozostałe studia. Najczęściej jest to okres dwóch lat, choć można znaleźć kierunki, na które uczęszcza się trzy lub nawet jedynie dwa semestry. Należy pamiętać, że po ukończeniu studiów podyplomowych nie otrzymuje się żadnego tytułu naukowego. Zyskuje się jedynie nowe kwalifikacje i umiejętności, które oczywiście są bardzo dobrze postrzegane na rynku pracy. Wielu pracodawców docenia osoby, które się dokształcają i chcą posiąść nową wiedzę. Czas trwania studiów podyplomowych nie jest długi, a można poznać wielu ciekawych ludzi i nauczyć się przydatnych rzeczy.

studia podyplomowe

Ile kosztują studia podyplomowe?

Z racji tego, że studia podyplomowe odbywają się w trybie zaocznym, to oczywiście są one płatne. Cena uzależniona jest od paru czynników. Pierwszym z nich jest uczelnia, która indywidualnie ustala stawkę za semestr. Koszt na uczelni państwowej będzie najpewniej niższy niż koszt na uczelni prywatnej, choć nie zawsze tak jest. Drugim czynnikiem wpływającym na cenę jest kierunek studiów podyplomowych. Niektóre kierunki są znacznie droższe od innych, a to wynika ze wzmożonego zainteresowania danym tematem lub niewielką dostępnością miejsc. Na cenę wpływ ma także długość trwania studiów. Średnio przyjmuje się, że semestr studiów podyplomowych kosztuje od 1500 do 3000 złotych.

Sprawdź także: Czy warto zrobić kurs social media?

Kiedy warto zapisać się na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe można robić na różnych uczelniach w całym kraju. Można się na nie zapisać w każdym wieku, nie ma żadnych ograniczeń. Trzeba oczywiście mieć ukończone studia pierwszego stopnia. Dużym plusem jest fakt, że wiele uczelni wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i oferuje możliwość studiowania zdalnie. Oczywiście nie wszystkie zajęcia mogą się w ten sposób odbywać, a na egzamin należy stawić się osobiście. Jednak możliwość zdalnego nauczania pozwala zapisać się na dowolną uczelnię w całym kraju, gdyż na zajęcia trzeba będzie dojechać jedynie parę razy.

Na studia podyplomowe warto zapisać się zawsze. Każda osoba, która chce się dokształcić lub zmienić branżę, w której obecnie pracuje, powinna skorzystać z takiej możliwości. Również osoby, które chcą awansować lub mieć większe pole wyboru stanowisk pracy, powinny skorzystać z nauki na studiach podyplomowych. Jest to także świetny pomysł dla osób starszych, które chcą odświeżyć wiedzę lub zagłębić się w jakiś temat, na który nie było nigdy czasu. Z racji tego, że studia nie są kosztowne, to warto zainwestować nieco w siebie i rozwinąć swoje skrzydła.

Jakie kierunki studiów podyplomowych są najchętniej wybierane?

Praktycznie każda dziecina cieszy się zainteresowaniem. Jednak są kierunki, które są chętniej wybierane od innych. Które to kierunki? Przede wszystkim obecnie wiele osób interesuje się social mediami i studiami z tym związanymi. Również kierunki informatyczne cieszą się dużą popularnością. Wiele osób zapisuje się na prawo, pedagogikę czy psychologię. Również sportowe kierunki studiów podyplomowych cieszą się dużą popularnością. Właściciele firm wysyłają swoich podwładnych najczęściej na studia związane z zarządzaniem. Dzięki zaświadczeniu o ukończeniu studiów podyplomowych z zarządzania mogą one awansować na stanowisko kierownicze.

Studia podyplomowe online

Z racji sytuacji panującej na świecie coraz więcej uczelni lub placówek oświatowych oferuje możliwość rozpoczęcia studiów podyplomowych online. Nie trzeba dojeżdżać na zajęcia do szkoły, a wszystko odbywa się przy użyciu komputera i internetu. Wiedza zdobyta w ten sposób jest na takim samym poziomie, co wiedza przekazywana na studiach stacjonarnych, a na pewno można oszczędzić sporo czasu i pieniędzy, gdyż takie studia są po prostu tańsze.

Redakcja digital-finance.pl