Kurs czy studia co lepsze? Kiedy warto się doszkolić?

Obecne czasy wymagają ciągłego pogłębiania wiedzy. W każdej branży praktycznie cały czas coś się zmienia. Mogą to być zmiany technologiczne lub zmiany dotyczące zachowań klientów. Pewne jest to, że warto na pewno mieć rękę na pulsie i doszkalać się, gdyż dzięki temu można łatwiej znaleźć pracę lub zmienić pracodawcę, jeśli zajdzie taka konieczność. Jaki kurs warto zrobić? Może lepiej zapisać się na studia? Jakie branże są obecnie najlepiej płatne? Sprawdź, co lepsze – kurs czy studia.

Kursy stacjonarne i online dla młodszych i starszych

W całej Polsce jest wiele ośrodków szkoleniowych, które organizują różnego rodzaju kursy skierowane dla osób w każdym wieku bez względu na płeć czy wykształcenie. Duży wybór kursów sprawia, że praktycznie każdy w krótkim czasie może podnieść swoje kwalifikacje lub się przebranżowić. Ukończone kursy są dobrze postrzegane przez pracodawców, którzy doceniają osoby chcące się uczyć i podnosić swoje kompetencje. Można zapisać się na kursy darmowe i płatne organizowane w całym kraju z różnych branż. Dodatkowo jest możliwość uczestniczenia w kursach online lub stacjonarnych. Jest wiele ciekawych inicjatyw, które umożliwiają ukończenie kursu za darmo, jeśli spełnia się określone warunki. Kursy przeznaczone są dla osób z każdym wykształceniem. Mogą w nich uczestniczyć osoby, które nie mają ukończonej szkoły średniej, a także osoby z tytułem magistra czy doktora.

Sprawdź także: Po co są studia podyplomowe i ile trwają?

Studia podyplomowe – świetny sposób na podniesienie kwalifikacji

Wiele osób chcąc podnieść swoje kwalifikacje, zapisuje się na studia podyplomowe. Można w nich uczestniczyć w każdym wieku, jedynym warunkiem jest posiadanie ukończonych studiów pierwszego stopnia. Praktycznie na większości uczelni państwowych i prywatnych jest szansa zapisania się na studia podyplomowe. Nie otrzymuje się po nich tytułu naukowego, ale zaświadczenie, które potwierdza zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności. Studia podyplomowe trwają najczęściej 2 lata, a koszt semestru różni się w zależności od szkoły czy kierunku. Najczęściej za jeden semestr należy zapłacić od 1,5 tys. złotych do 3 tys. złotych. Można studiować na wielu ciekawych kierunkach, a wiele uczelni oferuje możliwość nauki online. Dzięki temu można znaleźć szkołę znajdującą się na drugim krańcu Polski i do niej uczęszczać. Wiedza i zakres tematyczny jest taki sam, jak w przypadku zajęć odbywających się stacjonarnie, natomiast można oszczędzić dużo czasu i także pieniędzy.

kurs czy studia

Kurs czy studia co lepsze?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybrać kurs, czy studia? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, co chce się osiągnąć. Zarówno na studiach, jak i na kursach można posiąść sporo wiedzy, która będzie przydatna w pracy czy w życiu codziennym. Można zapisać się na kursy doszkalające lub przekwalifikowujące.

Jeśli chodzi o studia, to oczywiście można rozpocząć naukę w dowolnym czasie. Osoby, które mają jedynie wykształcenie średnie, mogą zapisać się na zaoczne studia magisterskie lub licencjackie. Osoby z ukończonymi studiami pierwszego stopnia mogą zapisać się na studia podyplomowe. Przewagą kursów nad studiami są ceny. W przypadku szkoleń należy liczyć się z mniejszymi kwotami, a czasami wiele z nich organizowanych jest bezpłatnie. Na pewno każda z tych opcji daje wiele możliwości. W jednym i drugim przypadku można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, doszkolić swoje umiejętności lub po prostu odświeżyć wiedzę. W niektórych zawodach wymagane jest regularne uczestniczenie w kursach, gdyż czasami uprawnienia po prostu przedawniają się lub trzeba nadążać za zmieniającymi się trendami.

Kiedy warto zapisać się na kurs czy studia?

Na pewno każda osoba, która chce podnieść swoje kwalifikacje, powinna zapisać się na szkolenie czy studia. Nie ma znaczenia wiek, płeć czy status społeczny, w każdej chwili można wziąć sprawy w swoje ręce i zmienić swoje życie. Czasami ukończenie kilkudniowego kursu pozwala całkowicie inaczej spojrzeć na rzeczywistość. Wiele osób boi się zmian, a nie ma czego się bać. Życie jest za krótkie, aby marnować je na pracę, której się nie lubi. W każdym momencie można zmienić zawód, wystarczy zapisać się do szkoły lub na szkolenie. Wybór różnego rodzaju kursów i kierunków studiów jest naprawdę duży. Dodatkowo często można zapisać się na darmowe kursy, które organizowane są przez prywatne lub państwowe instytucje.

W jakich branżach można najwięcej zarobić?

Wiele osób wybiera kursy czy studia, kierując się zarobkami. Jest to dobry sposób, ale na pewno warto wybrać taki zawód, który choć trochę będzie sprawiać radości. Jeśli chodzi o zarobki, to praktycznie w każdej branży w ostatnim czasie one znacząco wzrosły. Poszukiwani są specjaliści z zakresu informatyki, programowania, a także graficy i fachowcy od social mediów. Rozwój technologii sprawia, że większość życia przenosi się obecnie do internetu, a więc jest zapotrzebowanie na osoby znające się na branży informatycznej i internetowej. Zarobki kształtują się także całkiem nieźle i można zarobić średnio na początku ponad 5000 złotych, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Redakcja digital-finance.pl