W co najlepiej inwestować i od jakiej kwoty opłaca się to robić?

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale bez pieniędzy ciężko jest przeżyć. Nie trzeba mieć ich dużo, ale zawsze warto mieć jakiś zapas na tak zwaną czarną godzinę. Oszczędności nie powinno trzymać się w domu, lepiej je zainwestować. Choć inwestowanie wielu osobom kojarzy się z ryzykiem, to nie do końca jest to prawda. Można znaleźć różne opcje do zainwestowania nawet niewielkiej kwoty gotówki. W co najlepiej inwestować?

Sprawdź także: Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Inwestowanie bez ryzyka

Inwestowanie nie musi wiązać się z ryzykiem. Jest wiele instrumentów, które pozwalają zainwestować już nawet kwotę 1000 złotych. Oczywiście nie należy liczyć na duże zyski, ale na pewno pieniądze nie stracą na wartości. Na pewno nie zarobi się żadnych pieniędzy, jeśli będą one trzymane w tak zwanej skarpecie. Inflacja rośnie corocznie, co oznacza, że pieniądze tracą na wartości, jeśli nie są nigdzie ulokowane.

W co najlepiej inwestować zatem bez ryzyka? Dobrym rozwiązaniem są lokaty bankowe, które pozwalają osiągnąć zyski na poziomie wyższym, niż wynosi stopa inflacji. Wysokość oprocentowania zależna jest od kilku czynników. Im wyższa suma do ulokowania, tym można uzyskać korzystniejszy procent. Stopa zysku zależna jest od banku czy rodzaju lokaty. Można złożyć pieniądze na lokacie terminowej lub bezterminowej. Również dostępne są zmienne i stałe stopy oprocentowania. Drugim dość popularnym instrumentem są obligacje państwowe, które są oprocentowane wyżej niż lokaty bankowe. Kupuje się obligacje na określony czas, po którym wypłacana jest określona na początku kwota wraz z odsetkami. Jest to pewny instrument, w który powinny zainwestować osoby niechcące ryzykować.

w co najlepiej inwestować

Ryzykowne inwestycje dla graczy o mocnych nerwach

Wiele osób lubi podejmować ryzyko i woli nawet nieco stracić, ale czuć adrenalinę inwestując pieniądze. Oczywiście najpopularniejsze są akcje. Można grać samodzielnie na giełdzie lub wynająć brokera, który zajmie się znalezieniem odpowiednich firm, w które warto zainwestować. Należy jednak liczyć się z ryzykiem i możliwością utraty sporych oszczędności. Jeśli jednak inwestycja się powiedzie, to można pomnożyć swoje oszczędności znacznie. Jest to opcja dla osób, które dysponują większymi kwotami i znają się na giełdzie. Początkujące osoby oczywiście także mogą skorzystać z takiego rozwiązania, ale warto na pewno przed przystąpieniem do kupna akcji nieco zapoznać się zasadami działania tego rynku i być na bieżąco z sytuacją panującą na świecie. Można także inwestować w kruszce czy ropę naftową. Cena takich surowców zmienia się bardzo dynamicznie, co pozwala znacznie pomnożyć środki finansowe.

Inwestowanie w waluty – czy warto kupić dolary?

Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w waluty obce. Inwestowanie w waluty było dość popularne jeszcze w ubiegłym wieku, a szczególnym zainteresowaniem cieszył się zawsze dolar. W sumie i teraz jest to najbardziej wiarygodna i mocna waluta, w którą warto zainwestować. Dolar jest walutą międzynarodową, a więc jest mała szansa na to, aby szybko stracił na wartości. Nie oznacza to jednak, że można oczekiwać dużych zysków. W dolara powinny inwestować osoby, które mają do czynienia na co dzień z rynkiem finansowym. Cena dolara zmienia się w zależności od sytuacji politycznej czy różnego rodzaju konfliktów międzynarodowych. Należy bardzo uważnie obserwować wszystkie wiadomości i na bieżąco śledzić informacje ze wszystkich giełd. Nawet drobna sytuacja w mało znaczącym kraju może przyczynić się do znacznej straty wartości dolara, a wówczas inwestycja jest nieopłacalna.

Dlaczego warto inwestować?

Inwestowanie jest świetnym sposobem na pomnożenie gotówki. Jest to także dobre źródło na odłożenie pieniędzy i sięgnięcie po nie po jakimś czasie. Dobrze jest mieć pewną sumę pieniędzy, która może się przydać w wyjątkowych sytuacjach. Na pewno warto ulokować gdzieś oszczędności, aby pieniądze nie traciły na wartości. Nie trzeba od razu oczekiwać spektakularnych zysków, zwłaszcza w przypadku inwestycji pozbawionych ryzyka. Jednak każda kwota uzyskana z odsetek cieszy i można ją przeznaczyć na jakiś cel. Inwestowanie pozwala także zainteresować się bieżącą sytuacją i nieco poznać różne instrumenty finansowe. Warto na pewno zaznajomić się z sytuacją ekonomiczną i ofertami banków. Jeśli ktoś lubi ryzyko, to z pewnością powinien zainteresować się giełdą i akcjami. Dzięki dobrym inwestycjom można naprawdę dużo zyskać.

Od jakiej kwoty można inwestować

Tak na dobrą sprawę inwestowanie można rozpocząć od każdej kwoty. Niektóre konta bankowe są oprocentowane, a więc każda wpłata powoduje narastanie odsetek. W przypadku lokat bankowych w niektórych przypadkach są określone minimalne kwoty, które można wpłacić na konto. Najczęściej wynoszą one 1000 złotych. Na większe zyski mogą liczyć osoby, które dysponują 10000 złotych. Jest to już suma, która pozwala znaleźć nieco więcej ciekawych instrumentów inwestycyjnych, które będą obarczone większym lub mniejszym ryzykiem. Na pewno inwestowanie jest bardzo wciągające i dobrze jest zaznajomić się z tą kwestią, aby móc samodzielnie decydować o swoich finansach i ich pomnażaniu.

Redakcja digital-finance.pl