Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Wiele osób czasami całe życie pracuje na to, aby spłacić kredyt za dom. Dom jest to kosztowna inwestycja, która czasami potrafi przysporzyć wielu problemów. Na pewno budując czy kupując dom, należy pomyśleć o ubezpieczeniu. Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe, czy nie trzeba podpisywać umowy z agentem?

Sprawdź także: Czym jest konto i karta wielowalutowa i komu się może przydać?

Domek jednorodzinny – marzenie wielu osób

Mieszkanie w domku jednorodzinnym jest spełnieniem marzeń większości osób. Ma się własny ogródek, piękny salon, sypialnię i dużo miejsca do zagospodarowania. Własne cztery kąty stanowią ostoję dla całej rodziny. Oczywiście musi to być miejsce bezpieczne, ale także zabezpieczone. Nie ma się sąsiadów na górze, którzy mogliby zalać, ale mogą zdarzyć się inne niespodziewane sytuacje. Niektóre osoby wybierają domki na osiedlach, a inni decydują się na mieszkanie w całkowitym odosobnieniu z dala od cywilizacji i ludzi. W każdym z tych przypadku na pewno warto starać się, aby dom być zabezpieczony nie tylko przed złodziejami, ale także przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Z pomocą przychodzi ubezpieczenie.

Ubezpieczenie domu

Wiele osób zastanawia się pewnie, czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe? Odpowiedź jest przecząca. Nie ma takiej mocy prawnej, która stwierdziłaby, że ubezpieczenie jest obowiązkowe. Każdy ma prawo dobrowolnego ubezpieczenia, z którego oczywiście warto skorzystać. Dzięki ubezpieczeniu można spać spokojniej i nie trzeba się martwić o przyszłość. Na pewno ubezpieczenie jest wskazane w przypadku wzięcia kredytu hipotecznego na budowę czy kupno domu. Wówczas warto się zabezpieczyć na wypadek utraty pracy czy dochodów. Takie ubezpieczenie pozwala uniknąć utraty domu i daje czas na poprawę sytuacji materialnej.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje ubezpieczenie domu, gdyż ostateczna cena uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim cena ubezpieczenia zależy od firmy ubezpieczeniowej. Każda z nich ma swój własny cennik i czasami ostateczna kwota może być wyższa nawet o 70% od innego ubezpieczyciela. Kolejnym wyznacznikiem jest oczywiście suma ubezpieczenia oraz warunki zawarte w umowie. Niektóre osoby chcą się zabezpieczyć przed wszystkimi okolicznościami i wybierają maksymalną opcję z pełnym pakietem. Inni chcą jedynie ubezpieczyć sprzęt i wartość budynku oraz zabezpieczyć się przed kradzieżą. Cena może także być zależna od rodzaju budynku, miejsca, w którym jest on zbudowany, wielkości czy od jego wieku. Na pewno podstawowe ubezpieczenie można kupić już za kilkaset złotych, a w pakiecie rozszerzonym ostateczna suma może wynieść nawet kilka tysięcy.

ubezpieczenie domu

Dlaczego warto ubezpieczyć dom?

Wiele osób zastanawia się, czy warto ubezpieczyć dom. Nie jest to obowiązkowe, a przecież szkoda wydawać tyle pieniędzy skoro i tak nic się nie dzieje, a okolica jest spokojna i bezpieczna. Jednak te kilkaset złotych może czasami uratować życie. Coraz częściej słyszy się o różnego rodzaju nieoczekiwanych zdarzeniach, pożarach, powodziach czy trąbach powietrznych, które niszczą całe miejscowości. Czasami po domu nie zostaje praktycznie nic. Jeśli dom jest nieubezpieczony, to niestety wszystko jest stracone i trzeba liczyć na pomoc państwa czy osób dobrej woli. Mając ubezpieczenie, można spać spokojnie. Nie trzeba się obawiać takich sytuacji, choć oczywiście niosą one ze sobą wiele krzywd. Ubezpieczalnia wypłaca określoną sumę ubezpieczenia, którą można przeznaczyć na kupno czy budowę nowego domu. W takich sytuacjach ludzie się cieszą, że wydali tych kilkaset złotych i mają do dyspozycji kwotę, która pomoże wstać im z kolan i rozpocząć nową drogę.

Gdzie ubezpieczyć dom?

Na pewno warto zastanowić się nad ubezpieczeniem domu bez względu na jego stan, wiek czy okolicę. Nie jest to duży wydatek, a pozwala spokojnie zasypiać każdej nocy. Warto na pewno wybrać dobrego ubezpieczyciela. Na rynku jest wiele firm, które oferują swoje usługi. Ciężko jest się zdecydować, która z nich będzie najlepsza, wypłacalna i wiarygodna. Można oczywiście skorzystać z internetu i poczytać opinie o danych firmach ubezpieczeniowych. Dobrym sposobem jest wybranie się do kilku ubezpieczycieli i porównanie ofert. Można także skorzystać z pomocy porównywarek ubezpieczeniowych. Na takich stronach znajdują się oferty największych firm i w ciągu kilku chwil można mieć wgląd na ceny każdej z nich. Ostatnią opcją jest skorzystanie z pomocy agenta ubezpieczeniowego, który pomoże wybrać najdogodniejszą opcję. Na pewno warto wybrać się do osoby, którą się zna lub została polecona przez bliską osobę.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie domu?

Wybór konkretnego ubezpieczenia nie jest taki prosty. Przede wszystkim należy znaleźć dobrą firmę, która zaoferuje dogodne warunki. Podczas wyboru pakietu ubezpieczeniowego należy zwrócić szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia, która zostanie wypłacona w razie wystąpienia szkody. Musi być ona na tyle duża, aby pokryła straty i kwota wystarczyła na zakup straconych przedmiotów czy na budowę nowego domu. Oczywiście także bardzo dokładnie należy zapoznać się z warunkami umowy.

Redakcja digital-finance.pl