Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Dowiedz się, jaką kwotę otrzymasz

Każdy z nas po przepracowaniu określonej liczby lat w swoim życiu otrzyma emeryturę. W przypadku umowy o pracę sprawa jest bardzo jasna, jednak są też inne sytuacje. Wiele osób rozpoczynając pracę w nowym miejscu zastanawia się, czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury. Jest to słuszne pytanie, gdyż nie jest to powszechna wiedza. Tego typu umowy podpisują w szczególności osoby młodę bądź takie, które posiadają już jedno miejsce pracy. Jednakże nieznajomość prawa szkodzi, dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat przed podpisaniem dokumentów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Umowa zlecenie a emerytura – najważniejsze informacje
  • Czy warto podpisać umowę zlecenie? Praca podczas emerytury
  • Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?

Sprawdź także: Jaka emerytura bez lat pracy – czy wystarczy wiek emerytalny?

Umowa zlecenie a emerytura – najważniejsze informacje

Przed przystąpieniem do pracy warto wiedzieć kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim czym jest umowa zlecenie? Jest to dokument cywilnoprawny, podczas którego zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla zleceniodawcy.  Umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy. Oznacza to, że nie ma on wpływu na podpisywaną umowę. Umowa zlecenie jest zależna od Kodeksu Cywilnego.

Umowa zlecenie a emerytura – ten temat jest dosyć skomplikowany. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że czas pracy podczas zlecenia nie jest wliczany do stażu pracy. 

Jednakże składki, w tym emerytalna są odprowadzane z kwoty wynagrodzenia. Temat jest skomplikowany, jednak warto go dobrze zrozumieć, aby nie zostać wprowadzonym w błąd. Najprościej mówiąc, pracując przez całe życie wyłącznie na umowie zlecenie nie będziemy mogli odbierać emerytury. Jednakże składki są odprowadzane. Jeżeli chcemy otrzymać zebrane pieniądze, należy spełnić podstawowe wymagania:

  • Mieć 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn
  • Posiadać minimum 20 lat stażu pracy poprzez umowę o pracę

Jeżeli jesteśmy w tej grupie, to nie mamy się o co martwić. Otrzymamy pobrane wcześniej pieniądze bez żadnych problemów.

czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury

Czy warto podpisać umowę zlecenie? Praca podczas emerytury

Po tych wszystkich wiadomościach z pewnością zastanawiasz się, czy warto podpisać umowę zlecenie. Jest to zależne przede wszystkim od sytuacji, w jakiej się znajdujesz.

Umowa zlecenie to atrakcyjny rodzaj dokumentu przede wszystkim dla studentów. Osoby uczące się poniżej 26 roku życia nie opłacają podatku dochodowego oraz składek. Oznacza to, że dla nich kwota brutto jest kwotą netto. Osoby młode zazwyczaj nie myślą o tak odległym czasie jak emerytura, dlatego nie jest to dla nich istotne. Młodzi dorośli chcą zarabiać jak najwięcej, więc umowa zlecenie jest dla nich najlepszym wyborem. Ma to swoje zalety, ale i wady.

Wiele starszych osób obawia się, że ich emerytura będzie bardzo niska, przez co nie będą w stanie utrzymać siebie i swoich bliskich. W takim przypadku warto wiedzieć o możliwości pracy podczas pobierania świadczeń z ZUS-u. Osoba starsza może podpisać umowę zlecenie, jednak jej zarobki nie mogą przekroczyć 70% przeciętnego wynagrodzenia. Warto również wiedzieć, że podczas umowy zlecenie należy odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Emeryt ma do wyboru również umowę o pracę, jednak w takim wypadku jest ona mniej korzystna.

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?

Podsumowując, staż pracy w żadnym wypadku nie wlicza się do emerytury. Oznacza to, że nie warto przez całe życie pracować wyłącznie na podstawie tego dokumentu. Jednakże podczas umowy zlecenie odprowadzają nam składki, w tym również emerytalną. Aby otrzymać emeryturę należy spełnić warunki ustalone przez prawo. Nie są one wymagające, jednakże musimy przez całe swoje życie wykonać minimum 20 bądź 25 lat stażu pracy. Teraz już wiesz, czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury. 

Redakcja digital-finance.pl