Czym jest konto i karta wielowalutowa i komu się może przydać?

Odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, ludzie zaczęli znacznie więcej podróżować. Także wiele osób pracuje lub mieszka tymczasowo za granicą, a odwiedzają ich często znajomi i rodzina. Międzynarodowe podróże są bardzo łatwo dostępne i coraz łatwiejsze. Dodatkowo można skorzystać z konta i karty wielowalutowej, które pozwolą swobodnie płacić za wszystko zagranicą. Czym jest karta wielowalutowa? Czy warto założyć konto wielowalutowe?

Sprawdź także: Kredyty na mieszkanie dla młodych

Podróże zagraniczne łatwe jak nigdy dotąd

Wiele osób nie wyobraża sobie wakacji bez wyjazdu do ciepłych krajów. Duża część Polaków mieszkających na granicy często jeździ do sąsiednich państw na zakupy czy w celach rozrywkowych. Obecnie takie wojaże są znacznie łatwiejsze. Oczywiście granice są otwarte i po Europie można podróżować bez paszportu. Jednak także posiadanie karty wielowalutowej jest znacznym udogodnieniem. Nie trzeba zastanawiać się nad kupnem waluty i szukać kantoru. Dzięki karcie można płacić w każdym miejscu ze swojego konta bez konieczności posiadania gotówki, którą łatwo stracić.

Co to jest karta wielowalutowa i konto wielowalutowe?

Karta i konto wielowalutowe umożliwiają płatności bezgotówkowe w zagranicznych sklepach. Nie trzeba wymieniać gotówki. Wystarczy pójść do banku i założyć konto, do którego wydawana jest karta płatnicza. To w sumie wszystko. Oczywiście należy znaleźć najlepszą opcję i wybrać takie konto, które będzie adekwatne do potrzeb danej osoby. Jeśli ktoś podróżuje po różnych krajach, ale tylko europejskich, to oferta będzie inna niż tak, dla osób podróżujących po Ameryce. Na pewno jednak takie rozwiązanie znacznie ułatwia życie i jest bardzo wygodne. Warto zastanowić się nad taką opcją, bo można nie tylko zaoszczędzić, ale także komfortowo i bez strachu płacić bez obaw o kradzież czy zagubienie gotówki.

karta wielowalutowa

Dla kogo polecana jest karta wielowalutowa?

Kartę wielowalutową tak na dobrą sprawę może mieć każdy. Przyda się osobom mieszkających na terenach przygranicznych, ale także tym, którzy regularnie wyjeżdżają na urlop zagranicę. Mając taką kartę można nie tylko szybciej i łatwiej wybrać się w podróż, ale także zaoszczędzić. Dużym plusem dodatkowo jest możliwość robienia zakupów na portalach aukcyjnych zagranicznych bez konieczności posiadania specjalnego konta czy konieczności zapłaty w walucie przekazem. Można założyć normalne konto i prosić o wydanie karty walutowej. Drugą opcją jest konto walutowe i wydana do niego karta, a trzecią jest konto wielowalutowe, które jest najlepszą opcją. W pierwszym przypadku bank przelicza walutę po średnim kursie, który nie zawsze jest korzystny dla klienta. W drugim płacić można jedynie walutą, w której zostało założone konto. Trzeci przypadek pozwala na płatności w różnych krajach bez względu na walutę.

Na co zwrócić uwagę wybierając kartę wielowalutową?

Jak w przypadku wszystkich usług bankowych bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na warunki zawarte w umowie. Przede wszystkim ważne są opłaty, które będą pobierane przy transakcjach. Nie wolno zapomnieć o opłacie za samą kartę i konto wielowalutowe. Bardzo ważne jest na początku ustalenie, w jakich sytuacjach karta będzie użytkowana i wówczas należy podjąć decyzję, którą opcję wybrać. Oczywiście należy rozważyć propozycje różnych banków, gdyż oferty mogą się od siebie czasami diametralnie różnić.

Jak szybko porównać oferty kont i kart wielowalutowych?

Każdy wie, że oferty bankowe różnią się od siebie oprocentowaniem, wysokością opłat czy korzyściami. Można oczywiście wybrać się do wszystkich placówek i w każdej z nich sprawdzić ofertę. Drugą możliwością jest skorzystanie z oferty porównywarek bankowych, które pokazują najkorzystniejsze warunki. Należy pamiętać, żeby wybrać kilka propozycji i sprawdzić je na miejscu w placówce bankowej. Nie zawsze informacje w internecie muszą być na bieżąco aktualizowane, a często pojawiają się także promocje, które można pominąć. Dobrym sposobem na znalezienie najlepszej oferty karty i konta wielowalutowego jest udanie się do pośrednika bankowego, który dokona analizy i wybierze najlepszą ofertę skrojoną do potrzeb danej osoby. Warto wybrać tę opcję, gdyż można liczyć na pomoc i poradę fachowca.

Dlaczego warto wybrać kartę i konto wielowalutowe?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wymiana gotówki w kantorze jest mało opłacalna. Przede wszystkim noszenie przy sobie sporej gotówki podczas urlopu nie jest wskazane. Nie dość, że zawsze jest szansa zgubienia portfela, to także można paść ofiarą złodzieja. Płacenie kartą jest wygodne, a dodatkowo zgubienie jej nie niesie ze sobą większego ryzyka. Trzeba oczywiście od razu zablokować kartę i zgłosić jej zaginięcie. Wybierając odpowiednie konto i kartę wielowalutową, można liczyć na dobry przelicznik i oszczędności. Płatność gotówką jest dużo trudniejsza, a do tego walutą obcą może przysporzyć wielu problemów. Banknoty i monety w różnych krajach wyglądają inaczej i czasami ciężko się do nich przyzwyczaić. Szybkie zakupy mogą spowodować, że zamiast 5 Euro zostanie wydane 50 centów, co wygeneruje straty.

Redakcja digital-finance.pl