Czy polisa na życie po uzyskaniu pełnoletniości to dobry pomysł?

Polisa na życie to coś, na co nie każdy decyduje się w swoim życiu. Powodów takiego stanu może być wiele, ale jednym z nich jest brak świadomości, co obejmuje tego rodzaju produkt i jakie zapewnia nam zabezpieczenie na przyszłość. O polisach nie uczą w szkołach, nie jest też obowiązkowe wykupienie tego rodzaju pakietu ochronnego. Czy warto więc myśleć o nim zaraz po osiągnięciu wieku dorosłego?

Kogo powinna zainteresować polisa na życie?

Polisa na życie jest tym produktem, który niestety nie zainteresuje każdego, a uznać należy to za spory błąd. Otóż jest to jeden ze sposobów na zabezpieczenie przyszłości nie tylko przyszłości jednej osoby, ale często i całej rodziny. A co jeżeli nie decydujemy się na posiadanie potomstwa, żony czy męża, a z rodzicami czy dalszą rodziną nie żyjemy w najlepszych stosunkach? Tutaj możemy skupić się na tym, aby konkretna polisa na życie oferowała zabezpieczenie przede wszystkim nam. Przykładem może być utrata zdrowia, która pozbawi nas źródła zarobków. Mamy szansę zapewnić sobie zastrzyk gotówki, z której pomocą szybciej wrócimy do sprawności i pracy. 

Kiedy wykupić polisę na życie?

Tutaj warto podkreślić, że im wcześniej polisa na życie zostanie wykupiona, tym lepiej. W ten sposób jesteśmy chronieni od samego początku, przez co mniej martwimy się przyszłością i ewentualnymi, przykrymi wydarzeniami. To bardzo ciekawe, że ludzie decydują się na zakup polisy w różnym wieku. Czasami jest to planowane od dawna, innym razem namawiają ich do tego znajomi, ale zdarza się i tak, że na skutek przykrych wydarzeń w bliskim otoczeniu, nagle zaczynamy zauważać, jak kruche jest nasze zdrowie i życie. 

Dlatego o wykupieniu polisy możemy myśleć zaraz po osiągnięciu przez nas pełnoletniości. Zrozumiałe, że w tym wieku nie mamy jeszcze odpowiedniej wiedzy na temat ubezpieczeń i podobnych im ofert, dlatego też wartko skonsultować swoją decyzję z inną, dorosłą osobą. Może podpowie nam coś, co ostatecznie ułatwi wybór oferty. 

Jaka polisa na życie będzie najlepsza?

W przypadku tego pytania nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej wskazać, że polisa na życia powinna być dobierana indywidualnie. Na to, jakie zapisy będą nas interesowały w szczególności ma wpływ wiele czynników. Będzie to na przykład nasz wiek, doświadczenia z przeszłości, praca, jaką wykonujemy oraz fakt, czy założyliśmy rodzinę. 

Pewnie jest natomiast, że nie powinniśmy decydować się na pierwszą lepszą ofertę. Warto powiedzieć przedstawicielowi towarzystwa ubezpieczeniowego, czego właściwie oczekujemy, jakie są nasze obawy oraz wspomnieć coś więcej o zasobach finansowych. Wysokość składki powinna być tak dopasowana do naszego budżetu, że nie powinniśmy odczuwać różnicy w codziennym funkcjonowaniu.

Dobra polisa na życie to taka, która jest dopasowana do potrzeb i możliwości danej osoby. Ubezpieczenie ma zapewniać nam komfort, a nie powodować dyskomfort. Warto mieć to na uwadze. Konieczne jest także szczegółowe przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia, aby wiedzieć, czego nie będzie ono obejmowało. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja digital-finance.pl