Zatrudnianie młodocianych na umowę zlecenie

Coraz częściej młodzi ludzie korzystają z możliwości pracy przed pełnoletnością. Jest to bardzo dobrze widziane przez późniejszych pracodawców. Dowiedz się, jak wygląda zatrudnianie młodocianych na umowę zlecenie.

Z artykułu dowiesz się:

  • Kto to jest pracownik młodociany
  • Ile wynosi wynagrodzenie pracownika młodocianego
  • Jak wygląda zatrudnianie młodocianych na umowę zlecenie

Sprawdź także: Praca w Irlandii – dlaczego jest tak popularna?

Kto to jest pracownik młodociany?

Pracownik młodociany to osoba, która rozpoczyna pracę, jednak nie ma ukończonych 18 lat. Jest to stosunkowo nowa możliwość, która została wprowadzona przez rząd. Wiele osób tak naprawdę nie wie, od ilu lat można pracować. Według polskiego prawa zatrudnić możemy już osobę w wieku 16 lat. Warto zaznaczyć, że możliwość pracy istnieje wyłącznie podczas czasu wolnego, a więc tylko w wakacje bądź ferie zimowe. Praca podczas roku szkolnego jest możliwa tylko dla pełnoletnich.

Jedną z firm, która pozwala zdobyć doświadczenie młodym osobom jest McDonald’s. Sieć fast foodów wychodzi naprzeciw osobom młodym, którzy chcą poczuć wartość własnoręcznie zarobionych pieniędzy. Nie wykonują oni w pełni wszystkich możliwych zadań. Z góry określone są stanowiska, które mogą być pełnione przez osoby niepełnoletnie. Przykładowo tacy pracownicy nie mogą używać grilla do smażenia mięs, a także frytkownicy. Jest to bardzo dobry sposób na zarobek dla młodych osób, które chcą pierwszy raz iść do pracy. Dzięki zdobytemu doświadczeniu mają oni większe szanse na rynku pracy w późniejszych etapach swojej kariery zawodowej.

Zatrudnianie młodocianych

Wynagrodzenie pracownika młodocianego

Ile wynosi wynagrodzenie pracownika młodocianego? Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 19,70 złotych brutto za godzinę. W przypadku pracy na pełen etat pracownik otrzymuje 3010 złotych brutto. W 2023 roku wynagrodzenie minimalne wzrośnie. Od 1 stycznia będzie ono wynosić 3490 zł (22,80 złotych brutto za godzinę). Warto zaznaczyć, że od 1 lipca również nastąpi podwyżka. Wynagrodzenie minimalne będzie wynosić 3600 złotych brutto miesięcznie – czyli 23,50 zł brutto za godzinę. Podwyżki te są związane z rosnącą inflacją. Pracownik młodociany nie musi obawiać się dodatkowych składek czy podatków, które pobierają część naszego wynagrodzenia. 

Zatrudnianie młodocianych na umowę zlecenie

Popularną metodą na zatrudnienie osoby młodocianej jest wybór umowy zlecenie. 

W przypadku osób młodych rozwiązanie to ma wiele zalet:

  • Pracownik otrzymuje wypłatę w wysokości wynagrodzenia brutto – nie są pobierane składki społeczne ani podatek dochodowy
  • Umowę zlecenie można zakończyć w każdym momencie – zarówno ze strony pracodawcy jak i pracownika
  • Koszt utrzymania pracownika jest mniejszy niż w przypadku umowy o pracę
  • Osoba będąca na umowie zlecenie może decydować o ilości godzin, które będzie wykonywać

Te i inne zalety są bardzo istotne dla młodych osób. Zależy im przede wszystkim na elastycznym grafiku, który mogą dostosować do swoich wakacyjnych planów. Jeżeli również jesteś osobą młodocianą, to warto przemyśleć możliwość pracy w przerwie międzyszkolnej.

Redakcja digital-finance.pl