Prędzej czy później w życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy wyprowadza się z domu rodzinnego i chce kupić swoje własne mieszkanie. Trzeba więc wziąć kredyt hipoteczny. Dowiedz się więcej – kredyty na mieszkanie dla młodych.
Sprawdź również: Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?
Mieszkanie za gotówkę?
Tylko szczęściarze mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Najczęściej są to pieniądze ze spadku albo wygrana na loterii. Zdecydowana większość społeczeństwa musi kupić swoje mieszkanie na kredyt. Wzięcie kredytu wiąże się z wieloma różnymi uczuciami. Najczęściej jest to strach, ale też uwolnienie od ciągłego wynajmowania kolejnych mieszkań albo pokojów. Może więc pojawić się ulga. Ktoś, kto spłaca kredyt, ma poczucie, że spłaca już swoje własne mieszkanie, które kiedyś będzie w całości jego. Kredyty na mieszkanie dla młodych powinny uwzględniać możliwości zarobkowe takich osób. Rynek pracy nie wygląda tak samo w każdym miejscu w Polsce, jednak zdobycie umowę o pracę nieraz jest bardzo trudne i młode osoby długo pracują w oparciu o umowę zlecenie. Dobrze, aby warunki wzięcia kredytu uwzględniały takie okoliczności. Nie każdy ma przecież zdolność kredytową.
Zakup czy wynajem
Wiele osób zastanawia się, kiedy skończyć wynajmowanie mieszkania i zakupić swoje własne na kredyt. Odpowiedź na to pytanie nie jest i zależy od wielu czynników. Ktoś, kto decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego, powinien posiadać stabilne zatrudnienie. W razie utraty pracy powinien szybko znaleźć nową, aby móc spłacać raty kredytu. W przeciwnym razie taka osoba może wpaść w spiralę długów. Zawsze można również wynająć mieszkanie i w ten sposób pozyskać pieniądze na spłatę swojego kredytu. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że wynajem to gorsze rozwiązanie niż zakup albo odwrotnie. Wszystko zależy bowiem od indywidualnej sytuacji danej osoby. Czasem warto chwilę wynajmować, aby później wziąć kredyt na lepszych warunkach.
Doradca kredytowy – kredyty na mieszkanie
Doradca kredytowy to wykwalifikowana osoba, która posiada odpowiednią wiedzę, aby dopasować do danego człowieka najlepszy kredyt hipoteczny. Ludzie znajdują się w różnych życiowych sytuacjach, są na przykład małżeństwa, gdzie jedna strona nie pracuje zarobkowo, są kierowcy, w których wynagrodzenie wypłacane jest w większości w dietach, są osoby prowadzące własną działalność gospodarczą albo pracujący w oparciu o umowę zlecenie. Dla każdej z tych osób jest nadzieja na kredyt hipoteczny i wymarzone mieszkanie lub dom. Trzeba jedynie dobrze poprowadzić taką sprawę. Zajmuje się tym właśnie doradca kredytowy.
Jeżeli doradca nie czuje się kompetentny do zajęcia się danym problemem, powinien skierować klienta do kogoś innego. Czasami pomimo najlepszych chęci doradcy okazuje się, że bank ostatecznie nie udzieli kredytu. Warto wtedy za wszelką cenę dowiedzieć się, jaka była prawdziwa przyczyna odmowy. Być może osoba, której odmówiono kredytu, może naprawić swoją opinię w oczach banku. Czasem chodzi o jakieś zaległe długi i brak spłaty zobowiązań. Po naprawieniu swoich błędów i odczekaniu pewnego czasu okazuje się, że jednak można wziąć kredyt.
Wielkość mieszkania a kredyty na mieszkanie
Kupując wymarzone mieszkanie z reguły trzeba pójść na jakiś kompromis. Najczęściej chodzi oczywiście o względy finansowe. Nie każdy może pozwolić sobie na duże mieszkanie w najlepszej dzielnicy w mieście. Trzeba wtedy zdecydować się albo na mniejsze mieszkanie albo zrezygnować z wymarzonego miejsca. Trzeba przede wszystkim zastanowić się nad swoimi priorytetami. Jeżeli w rodzinie są dzieci, warto wziąć pod uwagę bliskość żłobka, przedszkola, szkoły, przychodni lekarskiej, aby życie rodzinne toczyło się jak najbardziej spokojnie i płynnie, bez konieczności codziennych dalekich dojazdów na drugi koniec miasta. Najczęściej młodzi ludzie, single, decydują się na zakup kawalerki. Wydaje się to bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Duże mieszkanie to wysokie koszty utrzymania, wyższy czynsz, wyższe opłaty za ogrzewanie. Lepiej unikać życia ponad stan i zdecydować się na mieszkanie na miarę swoich możliwości.
Wykończenie lokalu
Zakup mieszkania to ogromny wydatek, ale przy kalkulacjach finansowych trzeba jeszcze wziąć pod uwagę jego wykończenie. Warto więc zwrócić uwagę na to, w jakim stanie mieszkanie będzie oddane do użytku. Czy będzie to stan deweloperski? Niektóre mieszkania na rynku wtórnym można kupić w stanie do zamieszkania, nie trzeba ich nawet odświeżać ani malować ścian. Warto więc dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania od dewelopera albo mieszkania z rynku wtórnego.
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety i warto dobrze je poznać, aby później nie żałować swojego wyboru. Kredyty na wykończenie mieszkania można wziąć na dobrych warunkach, trzeba jedynie poszukać oferty odpowiedniej dla siebie. Przy wykańczaniu mieszkania pojawia się wiele dylematów, można zastanawiać się nad ceną i jakością mebli, a także materiałów wykończeniowych. Zawsze warto stawiać na jakość, ale trzeba również brać pod uwagę możliwości finansowe. Wiele rzeczy będzie można później wymienić na lepsze, jeśli sytuacja finansowa się poprawi. Teraz już wiesz na czym polegają kredyty na mieszkanie.