Kredyt hipoteczny jest narzędziem bardzo często wykorzystywanym przy zakupie nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że wkład własny jest obowiązkowy już we wszystkich bankach. Czym jest wkład własny i co może się nim stać?
Wkład własny – co to jest?
Otrzymanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest niemożliwe. Warto również wiedzieć, że wysokość wkładu własnego nieustannie rośnie. Jeszcze do niedawna 10% wartości nieruchomości było wystarczające. Dziś jest już to przeważnie 20%.
Kredyt hipoteczny wkład własny to suma oszczędności, którą musi dysponować kredytobiorca. Jest to pewien rodzaj zabezpieczenia dla banku, który wie, że klient jest w stanie odłożyć konkretną sumę pieniędzy.
W większości banków wkład własny jest w wysokości 20% wartości nieruchomości. Jest to spełnienie wymogu Rekomendacji S, narzuconego przez Komisję Nadzoru Finansowego po kryzysie w 2013 roku. Jest to dokument, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji bankowych. Trzeba jednak pamiętać, że jako wkład własny banki nie zaliczają wyłącznie gotówki.
Co może stanowić wkład własny?
Kredyt hipoteczny wkład własny wcale nie musi być wpłacany jako zgromadzona gotówka. Są inne sposoby na zabezpieczenie tej kwoty.
Osoby, które chcą wybudować dom mogą w formie wkładu własnego wnieść działkę budowlaną, na której stanie nieruchomość. Warto również wiedzieć, że materiały budowlane zgromadzone do budowy również mogą stanowić wkład własny.
Osoby, które posiadają inne nieruchomości mogą je potraktować jako wkład własny. Trzeba jednak pamiętać, że nieruchomość nie może być obciążona kredytem hipotecznym, ani żadnymi innymi obciążeniami. Trzeba również pamiętać, że jeżeli nieruchomość jest współwłasnością zobowiązanie zaciągają wszyscy współwłaściciele.
Kredyt hipoteczny można również zaciągnąć na wykończenie domu. Koszt zakupu budynku w stanie surowym również może stanowić wkład własny.
Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego należy wpłacić zaliczkę dla dewelopera. Jest to kwota, która również może stać się wkładem własnym. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego należy podpisać umowę przedwstępna, która stanowi dokument niezbędny dla banku, by rozpocząć procedurę kredytową. Zadatek, który uiszczany jest w momencie podpisania umowy przedwstępnej również może stanowić wkład własny.
Nadal są osoby, które mają książeczki mieszkaniowe, które zostały założone wiele lat temu. Środki z likwidacji książeczki również mogą stanowić zabezpieczenie wkładu własnego.
Osoby, które starają się o kredyt hipoteczny muszą liczyć się z koniecznością wpłaty wkładu własnego. Nie znaczy to jednak, że konieczne jest posiadanie gotówki. Bank jest w stanie również rozpatrzyć inne propozycje.