Osoby zastanawiające się, jak założyć działalność gospodarczą w Polsce, mogą się uspokoić – jest to banalnie proste i nie zajmuje wiele czasu. Ci, którzy poważnie myślą o własnym biznesie, powinni zarejestrować swoją działalność. Trzeba jednak wiedzieć, jak do tego się zabrać, by niepotrzebnie nie tracić czasu.
Dlaczego warto założyć działalność gospodarczą?
Każda osoba, która chce legalnie czerpać korzyści majątkowe ze sprzedaży towarów bądź usług, powinna zdecydować się na założenie działalności gospodarczej. Niezależnie od tego, czym będzie zajmować się firma – trzeba ją zalegalizować. Warto wiedzieć, że do rejestracji firmy w Polsce nie potrzeba nic więcej, niż dowód osobisty.
Jak założyć działalność gospodarczą?
Założenie działalności gospodarczej opiera się na wypełnieniu i złożeniu odpowiedniego wniosku w urzędzie. Warto pamiętać o tym, że do urzędu niekoniecznie trzeba udawać się osobiście. Wniosek można złożyć także listem poleconym, który będzie poświadczony notarialnie bądź też elektronicznie przy pomocy podpisu kwalifikowanego. Warto zastanowić się nad datą rozpoczęcia działalności, bowiem od dnia rejestracji na przedsiębiorcy ciąży obowiązek opłacania składek ZUS
Jak założyć działalność gospodarczą przez bankowość elektroniczną?
W dzisiejszych czasach bardzo wiele ważnych spraw odbywa się przez Internet. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o założenie działalności gospodarczej. Jest ono możliwe za wykorzystaniem bankowości elektronicznej. Dzięki temu petent może uniknąć spędzania czasu w urzędach i żmudnego wypełniania wniosków. Niektóre banki oferują swoim klientom możliwość założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Co ciekawe, nie pobierają za to żadnych opłat. Z tej opcji może skorzystać każda osoba, która jest pełnoletnia, a także posiada polskie obywatelstwo.
Każda osoba, posiadająca rachunek w danym banku, może zdecydować się na założenie firmy. W celu w tym celu należy posiadać dostęp do bankowości elektronicznej, a także znaleźć w panelu klienta formularz rejestracji. Dzięki udostępnionym przez banki kreatorom proces rejestracji firmy jest bardzo szybki i nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. Bank bierze na siebie część formalności, ściągając ten ciężar z barków klienta.
Firma zarejestrowana, a co później?
Wiele osób zastanawiających się, jak zarejestrować działalność gospodarczą, zapomina o tym, że po udanej rejestracji trzeba pamiętać o innych ważnych obowiązkach. Właściciel firmy posiada obowiązek zgłoszenia swojej firmy w ZUSie, a także złożenia zgłoszenia VAT – jeśli decydujesz się na bycie płatnikiem tego podatku.
Są także przypadki, w których rejestracja własnej działalności nie jest wymagana. Osoby, które świadczą usługi, dzięki którym nie zarabiają miesięcznie więcej niż 50% płacy minimalnej mogą prowadzić działalność nierejestrową, która nie musi być zgłoszona do żadnego urzędu.
Jak widać, założenie własnej firmy w Polsce jest banalnie proste. Osoby, które dysponują elektroniczną bankowością, mają jeszcze bardziej ułatwione zadanie. Zakładając własną firmę, nie wolno zapominać o jednym – że przede wszystkim liczy się dobry pomysł. Badania jasno pokazują, że większość działalności gospodarczych upada. Tak więc, o ile samo założenie firmy nie wymaga wiele zachodu, o tyle powinno być poprzedzone dokładnymi badaniami rynku. W ten sposób można określić, czy dana działalność gospodarcza ma szanse na przetrwanie. Gdyby każdy przedsiębiorca stworzył dokładny biznesplan, nie istniałoby tyle firm, które upadają po krótkim czasie od zaistnienia.