Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia musi rozpocząć pracę w zawodzie. Są jednak sytuacje, kiedy to następuje całkowita niezdolność do pracy. Może być ona wynikiem wypadku, bądź stałej sytuacji zdrowotnej. Jak sobie z tym poradzić? Czy istnieją formy dofinansowania takiej osoby? Dowiedz się więcej!
W dzisiejszym artykule dowiesz się:
- Czym jest renta?
- Czy renta bez lat pracy jest możliwa?
- Ile wynosi renta z tytułu niezdolności do pracy?
- Jak złożyć wniosek o rentę?
Sprawdź także: Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Dowiedz się, jaką kwotę otrzymasz
Czym jest renta?
Nie każdy wie, czym jest renta. Warto o tym wiedzieć na przyszłość. Renta to okresowe świadczenie, które wypłacane jest z tytułu danej sytuacji. Może być ona stała bądź czasowa – jest to zależne od powodu wystąpienia. Często renta kojarzy nam się z osobami starszymi, schorowanymi. Jest to jednak nieprawda. W zależności od powodu renty może mieć ją osoba młoda bądź też nawet niepełnoletnia.
Renta bez lat pracy – czy jest to możliwe?
Aby ubiegać się o rentę, trzeba spełnić kilka ważnych warunków. Przede wszystkim są one zależne od wieku osoby, która wnioskuje o świadczenie. Istotny jest tutaj okres składkowy i nieskładkowy. Wymagają go i wynosi:
- 1 rok – gdy niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
- 2 lata – w wieku powyżej 20 do 22 lat,
- 3 lata – w wieku powyżej 22 do 25 lat,
- 4 lata – w wieku powyżej 25 do 30 lat,
- 5 lat – powyżej 30 lat.
Warunek okresu składkowego i nieskładkowego nie jest wymagany od osoby, która stała się niezdolna do pracy z powodu skutków wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Renta bez lat pracy jest możliwa w pewnym wypadku – niepełnosprawność. Osoby posiadające tę przypadłość mogą liczyć na dofinansowanie od państwa. Nie jest to istotne, czy dany człowiek jest dorosłym, bądź to jeszcze dziecko.
W przypadku rent osobom niepełnosprawnym przysługuje renta socjalna. Jest to kwota w wysokości 1100 złotych. Warto zaznaczyć, że w takim przypadku przysługuje tak zwana “trzynastka”. Oznacza to, że osoba niepełnosprawna raz w roku otrzyma dodatkowe świadczenie w wysokości 1100 złotych.
Renta z tytułu niezdolności do pracy
Jak już wiadomo, renta może przysługiwać w wielu przypadkach. Każdy z nich rozpatrywany jest indywidualnie. Jednym z nich jest całkowita niezdolność do pracy. Co to takiego? Osobę niezdolną do wykonywania pracy uznajemy, gdy częściowo bądź całkowicie utraciła ona możliwość pracy zarobkowej z powodu trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ważne jest to, że dany pracownik nie może wykonywać żadnych obowiązków – również po zmianie branży.
Ile wynosi renta z tytułu niezdolności do pracy? Jest to uzależnione od danego przypadku i są to następujące kwoty:
- Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – 1338,44 zł
- Częściowa niezdolność do pracy – 1003,83 zł
- Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową – 1606,13 zł
- Częściowa niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową – 1204,60 zł
Kwoty te mogą się zmieniać w zależności od roku. Są one ustalane na podstawie Ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1383, z późn. zm.).
Złożenie wniosku – całkowita niezdolność do pracy
Całkowita niezdolność do pracy jest z pewnością niekomfortową sytuacją. Osoba nie może wykonywać swojej pracy. Jednakże państwo stara się pomagać takim osobom, dlatego też udostępniane są specjalne renty i fundusze. Złożyć wniosek można na kilka sposobów. Jeżeli spełniasz wszystkie warunki, dokumenty należy:
- przesłać za pomocą poczty do najbliższej placówki ZUS bądź zrobić to osobiście
- wypełnić wniosek w sposób elektroniczny za pomocą platformy PUE ZUS
Wszystkie niezbędne elementy znajdziesz na stronach internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź w placówkach stacjonarnych. Pracownicy z pewnością pomogą ci uzupełnić wszelkie formalności.