Leasing pracowników – jak działa?

Leasing pracowniczy jest nieco złożoną formą, dopuszczającą w prosty sposób uniknąć kłopotów połączonych z krótkim zastojem oraz zastosować potencjał człowieka bez potrzeby wykonywania obniżki zatrudnienia. Ułatwia również mobilność ludzi w ramach firm z tejże samej grupy, ułatwiając robienie pracy na rzecz rozmaitych podmiotów bez straty uprawnień uzależnionych od stażu pracy u konkretnego pracodawcy.

Najem ludzi – na czym polega?

Na starcie należałoby zastanowić się, na czym w ogóle polega leasing pracowniczy? Mianowicie jest to usługa, jaką proponują sprofilowane agencje pracy. Zatrudniają one ludzi, natomiast potem wynajmują ich własnemu klientowi. Pracownicy z rozmaitych regionów, na przykład pracownicy z Białorusi robią powierzone im obowiązki, jednak z prawnego punktu widzenia nie występuje pomiędzy firmą, natomiast nimi stosunek pracy. Przynosi to za sobą daleko chodzące konsekwencje.

Usługa leasingu obejmuje wszystkie formalności kadrowe oraz płacowe połączone z zatrudnieniem pracownika. W zamian pracodawca otrzymuje pracownika, jakim może dysponować w konkretnych dniach oraz godzinach. Mniejsza odpowiedzialność oraz mniej zobowiązań po stronie klienta, to oszczędność czasu oraz kapitałów niezbędnych na własne wykonywanie rekrutacji oraz załatwienie koniecznych procedur.

Leasing pracowniczy to nie jedynie niższe wydatki

Mimo iż rozwiązanie to nie jest też w Polsce zbyt znane, ma ono szereg wartości, jakie uznają przedsiębiorcy. Jak wiadomo, wydatki kadrowe stanowią dla każdej spółki ogromną, o ile nie największą pozycję w pełnych kosztach wykonywania działalności. Jeżeli dołożymy do tego systematyczne przestoje spowodowane właściwością pochodzącą z sezonowości konkretnej dziedziny czy pełnym spadkiem zamówienia na pracę, sprawa może stać się wątpliwa. Dzięki leasingowi zatrudniani są na przykład pracownicy z Mołdawii.

Czemu spółki pragną z własnej woli pomniejszać kadrę oraz chcą by zatrudnieni poprzez nich zostali na przykład pracownicy z Gruzji? Czasem w poszczególnym czasie nie ma aż tak wielkiego zapotrzebowania na ludzi. Chwilowe przeniesienie pracownika może być stosowane jako forma szkolenia. Z drugiej strony mamy spółkę, jaka natychmiastowo wymaga wykwalifikowanego pracownika na określone miejsce np. w sytuacji, kiedy stali pracownicy nie mają koniecznych pozwoleń, jako zastępstwo, lub przy braku ludzi. Nie chodzi zatem jedynie o „normalnych” pracowników, jednak także o obsadzenie większych stanowisk, bez których spółka nie mogłaby działać.

Redakcja digital-finance.pl