Jakie obowiązki należą do księgowej?

Wszystkich nas interesuje stabilna i dobrze płatna praca – księgowa może być jedną z nich. Wraz ze stałym, dynamicznym rozwojem polskiej gospodarki, rośnie zapotrzebowanie na usługi księgowe. Jeśli nie obawiasz się stawiania czoła rozmaitym zawiłościom prawnym, jesteś w stanie pracować pod presją czasu, myślisz logicznie i posiadasz niezbędne uprawnienia, to być może to jest właśnie idealna praca dla Ciebie. Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby móc pracować w tym zawodzie? Jakie są obowiązki księgowej i ile można zarobić na ich wykonywaniu? Gdzie najlepiej szukać takiej pracy? Na wszystkie z tych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule.

Jak wygląda praca w biurze rachunkowym i jakie są obowiązki księgowej?

Praca w biurze rachunkowym polega na kompleksowej obsłudze klientów w zakresie ich zobowiązań podatkowych i wydatków firmowych. Podstawowe obowiązki księgowej to przede wszystkim rozliczanie podatków, księgowanie faktur, doradztwo w zakresie prawa podatkowego i legalna optymalizacja wydatków, by jak najbardziej zminimalizować straty swojego klienta.

Pracodawcy zasadniczo nie wymagają od kandydatów wykształcenia wyższego, choć zawsze będzie ono mile widziane. Niemniej, niezbędnym będzie wykształcenie kierunkowe, nabyte w technikum, szkole policealnej, czy na kursie zawodowym, co poparte musi być praktyką w biurze. Wśród najważniejszych kompetencji miękkich wyróżnia się umiejętność pracy pod presją czasu, umiejętność logicznego myślenia i stałą gotowość do poszerzania swojej wiedzy.

Praca – księgowa. Gdzie najłatwiej ją znaleźć?

Nie da się ukryć, że w dobie powszechnej cyfryzacji, to właśnie internet stanowi pierwsze miejsc, do którego udają się pracodawcy poszukujący nowych rąk do pracy. Dzięki rozmaitym portalom ogłoszeniowym, mogą liczyć na weryfikację zgłoszeń nawet kilkudziesięciu kandydatów dziennie, jednocześnie niemal natychmiast przeprowadzając właściwe rozmowy z wybranymi. Dzięki temu, są w stanie przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, co powinno zapewnić Cię, że przeglądane przez Ciebie anonse są aktualne. Nie czekaj więc dłużej – zobacz jakie oferty GoWork może Ci zaproponować i wybierze te, które odpowiadają Ci najbardziej. Być może już jutro otrzymasz telefon zapraszający Cię na podpisanie umowy?

Oczywiście, zawsze możesz skorzystać z bardziej tradycyjnej metody kontaktu, jeżeli poruszanie się po internecie Ci nie odpowiada. Osobiste udanie się do docelowego biura rachunkowego nie jest tak efektywne jak skorzystanie z dobrodziejstw cyfryzacji, ale w niektórych przypadkach można to rozważyć. Z opcji tej korzystają przede wszystkim osoby, które dopiero co ukończyły odpowiednie szkolenie i chcą sfinalizować je praktyką. Jest to metoda godna rozważenia również wówczas, gdy zamierzasz starać się o posadę właśnie w tym jednym, konkretnym biurze, w którym widzisz dla siebie największą szansę na jak najlepszy rozwój kariery.

Często pomijaną możliwością jest wizyta w lokalnym urzędzie pracy, gdzie wbrew pozorom, pracę może znaleźć nie tylko pracownik fizyczny, o niewielkich kwalifikacjach czy zerowym doświadczeniu, ale również wysokiej klasy specjaliści. Praca w księgowości nie powinna więc stanowić problemu dla urzędu.

Zarobki księgowej – czy ten zawód się opłaca?

W przypadku zarobków księgowej, największe znaczenie ma jej doświadczenie i stopień. Młodszy księgowy, a więc osoba dopiero zaczynająca swoją przygodę w branży, może liczyć na zarobki rzędu 5 200 złotych brutto w skali miesiąca. Każdy kolejny rok dostarczy księgowemu podwyżek, podobnie zresztą jak awanse – na ten przykład, główna księgowa może otrzymywać nawet 25 000 złotych brutto miesięcznie.

Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej we wzmiankowanym zakresie. Istnieje spora ilość zmiennych, które determinować będą rozmiary sukcesu Twojego biura – chodzi przede wszystkim o obszar jego działania oraz docelową grupę klientów. „Widełki” są więc dość duże – właściciel małego biura w małym mieście, które nie prowadzi działalności w internecie, może zarobić miesięcznie ok. 2 000 złotych netto. Z kolei ogólnopolski potentat, swoje zyski będzie liczył nawet w dziesiątkach tysięcy złotych.

Redakcja digital-finance.pl