Nie da się nie zauważyć, że ceny nieruchomości rosną w ostatnim czasie w zastraszającym tempie. Nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach ceny mieszkań i domów od deweloperów wzrosły w ostatnich kilku miesiącach nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czym jest to spowodowane? Dlaczego tak się dzieje? Co na ten temat myślą eksperci od nieruchomości? Na te oraz na wiele więcej pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.
Ceny nieruchomości w dużych miastach 2>
Nie od dziś wiadomo, że dużo młodych ludzi coraz chętniej przeprowadza się do dużych miast i tam chce układać sobie życie. Jeszcze do niedawna, wiele par zamiast wynajmować mieszkanie wolało kupić dwa pokoje od dewelopera na kredyt. Obecnie jednak wiele się zmieniło, ze względu na rosnące ceny nieruchomości. Za mieszkanie dwupokojowe w Poznaniu, w Gdańsku, czy w Krakowie od dewelopera trzeba zapłacić już nawet 350 – 500 tysięcy złotych. Warto pamiętać, iż jest to mieszkanie do wykończenia, dlatego też do ceny mieszkania należy jeszcze doliczyć od 80 tysięcy do nawet 150 tysięcy złotych na jego wykończenie i wyposażenie.
Dlaczego ceny mieszkań i domów rosną w tak szybkim tempie?
Deweloperzy zgodnie przyznają, iż nie opłaca już im się sprzedawać mieszkań i domów po poprzednich cenach, ze względu na to, iż ceny materiałów budowlanych poszły w górę o 30-50%. Rosnąca inflacja, pandemia, zatrzymana produkcja materiałów – to wszystko spowodowało, że deweloperzy znacząco podnieśli ceny swoich nieruchomości. Eksperci zgodnie twierdzą, iż z każdym miesiącem będzie drożej, dlatego też jeśli ktoś myśli o zakupie nieruchomości powinien się spieszyć.
Warto się spieszyć z zakupem 2>
Osoby, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie lub domek na eleganckim osiedlu, powinny się spieszyć. Dlaczego? To nie koniec podwyżek na rynku nieruchomości. Z każdym miesiącem ceny będą wzrastać, a to oznacza, iż coraz mniej osób będzie stać na swoje własne mieszkanie lub domek. Na pewno zyskają na tej sytuacji osoby, które wynajmują swoje nieruchomości.
Jak widać z powyższego, wiele czynników wpłynęło na to, że rynek nieruchomości kojarzy się teraz ze wzrostem cen. Co ciekawe, nie tylko nowe mieszkania i domy charakteryzują się tak wysokimi cenami. Również nieruchomości z rynku wtórnego znacznie poszły w górę, co widać w ofertach, które można znaleźć w internecie oraz w lokalnej prasie. Banki także zmieniły znacząco warunki udzielania kredytów na nieruchomości, co oznacza, iż wiele osób po prostu nie dostanie pożyczki na swoje wymarzone m2.