Czym jest podsumowanie zawodowe?

Każdy z nas szukając pracy musiał przejść przez proces rekrutacji. Tak naprawdę w każdej firmie i na każde stanowisko jest on zupełnie inny. Jednakże proces przygotowania dokumentów jest identyczny. Przede wszystkim potrzebujemy stworzyć CV. Ważnym elementem, który warto dodać do życiorysu. jest podsumowanie zawodowe. Jest to krótki, zwięzły tekst, którego długość nie przekracza 3 – 4 zdań. Wpis ten ma definiować nasze dotychczasowe osiągnięcia zawodowe, a także nakreślać plany związane z przyszłością naszej kariery. Sprawdź już dziś jak wykonać podsumowanie zawodowe.

Podsumowanie zawodowe – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Jak sama nazwa wskazuje, podsumowanie zawodowe jest krótkim, kilkuzdaniowym wpisem, którego celem jest spójne i zwięzłe opisanie swojej dotychczasowej kariery zawodowej. W tekście tym powinny znaleźć się informacje dotyczące pełnionych obowiązków, ewentualnych osiągnięć, a także planów na przyszłość. Co więcej, podsumowanie to powinno się znaleźć w CV, choć – i tu ważna porada – nie jest ono punktem obowiązkowym. Element ten stosuje się wówczas, gdy na danym stanowisku jest bardzo duża konkurencja. Dzięki temu kandydat może wybić się poza swoją konkurencję i mieć większe szanse u swojego pracodawcy. Jednakże kandydaci bardzo często umieszczają podsumowanie zawodowe z swoim CV. Jest to urozmaicenie wśród wielu danych. Tak naprawdę umieszczamy tam najważniejsze informacje. Wielu rekruterów ocenia daną osobę wyłącznie po podsumowaniu zawodowym. Dlatego warto wykonać je starannie i nie zapomnieć o żadnym z punktów.

Sprawdź także: Podstawowe i chętnie wybierane formy reklamy w internecie

Pytania, na które warto znać odpowiedź

Pracownik, który przygotowuje się do napisania swojego podsumowania zawodowego, musi odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Są one standardowe, dlatego też będą pasować w przypadku większości stanowisk pracy. Jeżeli uważasz, że któreś z pytań nie jest istotne – pomiń je. CV oraz podsumowanie zawodowe powinno być zwięzłe i przejrzyste, dlatego zbyt duża ilość informacji może zaburzyć układ dokumentu. Przykładowe pytania, na które warto znać odpowiedź to:

1. Na jakie stanowisko aplikuję i czy wymaga ono przewidywalności, czy też dopuszcza możliwość wyróżnienia się na tle szarej konkurencji? – może wydawać się oczywiste, jednak wielu kandydatów zapomina o przygotowaniu się na to pytanie. Warto zastanowić się, dlaczego chcemy pracować akurat w tym miejscu, na tym stanowisku. Z pewnością przygotowanie się ułatwi nam stworzenie dokumentu oraz późniejszy przebieg rozmowy o pracę.

2. Czy jest to praca, którą chcę wykonywać, czy też praca, którą – z różnych względów – muszę wykonywać? – Jeżeli praca nie jest przekonywująca i czujemy pewne obawy – lepiej nie kandydować na to stanowisko. Pozostawmy je osobom, które będą czuły się tam jak ryba w wodzie.

3. Kim chcę być i jak chcę zdefiniować własny profil zawodowy? Uwaga! Wielu pracodawców ceni sobie osoby przewidywalne!

4. Co osiągnąłem w pracy i co jeszcze chcę osiągnąć?

5. Czy jestem gotów na świadczenie pracy w sposób elastyczny i być może zdalny?

Te i inne pytania są bardzo istotne w procesie rekrutacji. Większość z nich z pewnością powtórzy się podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jeżeli wcześniej przygotujemy się odpowiednio, to na pewno nie będziemy zaskoczeni. Dodatkowo dzięki temu zostaniemy odebrani jako osoba pewna siebie, która wie, czego chce od życia zawodowego.

Czego nie pisać w podsumowaniu zawodowym?

Poza pewnymi punktami istnieją również aspekty, których nie warto poruszać w naszym CV. Jakiekolwiek podsumowanie zawodowe nie powinno zawierać opinii na swój temat lub też na temat ewentualnej, zawodowej konkurencji. Jest to po prostu nieeleganckie. Wpis nie może być też swawolny, ani też żartobliwy, choć – co ważne – taką sytuację można dopuścić np. w kontekście niewielkich startupów i specjalistycznych firm. W podsumowaniu nie wolno być też osobą arogancką, oschłą, czy też zbytnio emanować swoją pewnością siebie. Najlepiej, jeśli wpis ten będzie po prostu zbiorem suchych danych, które będą przydatne z punktu widzenia osoby rekrutującej pracowników. Dobrze jest, jeśli w jakiś sposób zachęca on ją do głębszego zapoznania się z profilem zawodowym potencjalnego pracownika.

Podsumowanie zawodowe – warto wiedzieć

Podsumowując, napisanie poprawnego i wciągającego podsumowania zawodowego jest bardzo trudne i wymagające. Niemniej warto to zrobić, gdyż krok ten znacznie przybliży nas do zatrudnienia na satysfakcjonującym stanowisku w wymarzonej firmie. Przygotowanie podsumowania zawodowego pozwoli nam poznać samego siebie, określić swoje cele i marzenia pracownicze. Takie przygotowanie z pewnością ułatwi nam cały proces rekrutacji. Nie będziemy musieli specjalnie stresować się późniejszą rozmową. Będziemy również odbierani jako osoby pewne siebie, które wiedzą, czego oczekują od siebie ale również i od pracodawcy. Dlatego też podsumowanie zawodowe to jeden z elementów CV, które warto uwzględnić w swoim dokumencie. Jeżeli u Ciebie nadal go nie ma – nie czekaj i uzupełnij go. Zobacz i przekonaj się sam.

Redakcja digital-finance.pl