Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Aktualnie wśród różnych rodzajów kredytów można wskazać przede wszystkim kredyt konsolidacyjny. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej oraz zapoznać się z jego specyfiką.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: co to kredyt konsolidacyjny? Jest to jeden z rodzajów kredytów, który polega na scaleniu spłacanych aktualnie zobowiązań, udzielonych przez różne podmioty funkcjonujące na rynku. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku posiadania rat o różnej wysokości oraz o różnych terminach płatności, ponieważ znacznie ułatwia regulowanie zobowiązań. Okres kredytowania w przypadku kredytu konsolidacyjnego zazwyczaj ulega wydłużeniu, jednak rata pozostaje niższa.

Ile kredytów można skonsolidować?

Kolejnym zagadnieniem dotyczącym zaciągania kredytu konsolidacyjnego jest ilość zobowiązań, jakie w ten sposób można połączyć. Jednak możliwa do skonsolidowania liczba kredytów nie jest nigdzie jasno sprecyzowana, ponieważ jest zależna od wielu czynników. Wśród nich można wskazać na przykład konkretną ofertę banku, a także jego politykę dotyczącą udzielania kredytów.

Wysokość i czas spłaty

Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego może wynieść nawet dwieście tysięcy złotych. Natomiast czas zawarcia umowy kredytu tego rodzaju zawarty jest najczęściej w okresie od sześciu miesięcy do dziesięciu lat. Jednak wysokość oraz czas spłaty kredytu konsolidacyjnego w dużej mierze zależny będzie od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy, a także jego możliwościom co do spłacania swojego zobowiązania.

Co można ująć w kredycie konsolidacyjnym?

W kredycie konsolidacyjnym można ująć bardzo zróżnicowane zobowiązania. Wśród nich można wskazać przede wszystkim różnego rodzaju kredyty gotówkowe oraz kredyty zaciągane na zakup przedmiotów, takich jak sprzęty RTV i AGD, a także samochody. Oprócz tego możliwe jest konsolidowanie różnego rodzaju pożyczek oraz zadłużeń w kontach i na kartach kredytowych. W niektórych przypadkach możliwe jest także skonsolidowanie kredytu hipotecznego wraz z innymi zobowiązaniami.

Kiedy warto skonsolidować zadłużenie?

Z całą pewnością można stwierdzić, że posiadanie kilku lat w różnych instytucjach jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Dlatego w niektórych przypadkach ich połączenie w jedną ratę będzie doskonałym rozwiązaniem. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie mniejszej raty, ale jednak z dłuższym okresem kredytowania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszystkie zalety oraz wady obu rozwiązań i wybrać spośród nich najkorzystniejsze. Dowiedz się więcej na doradca-bankowy.com.pl

Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny udzielany jest przede wszystkim osobom, które pragną połączyć kilka swoich zobowiązań w jedno. Jednak przed rozpoczęciem całego procesu ich sytuacjach najczęściej jest weryfikowana przez bank udzielający tego rodzaju kredytów. Najważniejsze jest posiadanie zdolności kredytowej, ale także odpowiednio wysokich dochodów oraz pozytywnej historii kredytowej. Istotne mogą być również warunki wcześniej udzielonych kredytów, a także wiek kredytobiorcy.

Niezbędne dokumenty

Do skonsolidowania swoich zobowiązań niezbędne będzie zgromadzenie pewnych dokumentów. Wśród nich można przede wszystkim wskazać dokumenty dotyczące zaciągniętych wcześniej zobowiązań oraz ich specyfiki. Oprócz tego potrzebne będą także dokumenty stanowiące potwierdzenie osiąganych dochodów oraz dokument tożsamości. Warto w odpowiedni sposób się przygotować przed wizytą w banku, ponieważ dzięki temu możliwe będzie sprawniejsze załatwienie sprawy.

Redakcja digital-finance.pl