Jak prawidłowo naostrzyć noże?

Noże to w przemyśle spożywczym jedne z ważniejszych narzędzi, które ułatwiają wykonywanie pracy przy obróbce m.in. mięsa. Niestety w wyniku intensywnej eksploatacji ostrza noży ulegają zużyciu i mogą się tępić. Na szczęście z pomocą przychodzą stalki Dick do ostrzenia noży, które pozwolą odzyskać tym narzędziom odzyskać ostrość, a kucharzom cieszyć się z szybkiego oraz komfortowego przygotowywania potraw. Stalki Dick to więc obowiązkowy element w każdej kuchni – zarówno tej profesjonalnej, jak i amatorskiej.

Stalki Dick do ostrzenia noży – dlaczego warto z nich skorzystać?

Stalki Dick do ostrzenia noży pozwalają uzyskać tym profesjonalnym narzędziom kuchennym dawną gładkość i geometrię. Dzięki nim krojenie staje się znowu bezpieczne, a regularne ostrzenie noży stalkami pozwala wydłużyć ich żywotność i zapobiegać szybkiemu stępieniu. W zależności od stopnia gradacji konkretnego kamienia szlifierskiego użytego do produkcji stalki, efekt przy ostrzeniu noży może się nieco różnić. Przy właściwym dobraniu stalki można cieszyć się świetnymi efektami ostrego noża. Należy jednak pamiętać, aby wybrana ostrzałka była wykonana z niezwykłą precyzją i starannością. Najwyższej jakości stalki Dick można zamówić w Hurtowni dla Przemysłu Mięsnego i Spożywczego Centrum Higieny, która proponuje produkty wykonane ze sprawdzonych surowców.

Stalki Dick – jak dobrać właściwą?

Stalka Dick może przybierać wiele różnych form, dlatego tak ważny jest świadomy wybór tych produktów i dopasowanie ich do rodzaju ostrzonych noży. Aby cieszyć się odpowiednio ostrym i gładkim nożem, warto przede wszystkim przemyśleć wymiary stalki oraz jej kształt. Do wyboru jest m.in. stalka Dick 25 cm okrągła oraz 30 cm. Kucharze mogą też wybierać spośród stalek kwadratowych, owalnych, classic oraz z powłoką diamentową. W zależności od rodzaju cięcia otrzymuje się delikatniejsze lub grubsze ostrza. Aby cieszyć się delikatniejszym, warto wybrać stalkę z powierzchnią cienką lub gładką. W przypadku cięższych osełek sprawdzi się natomiast stalka classic lub diamentowa. Należy także zastanowić się, jaki typ materiału, z którego powstaje stalka, wybrać. Stalka ze stali sprawdzi się do wielokrotnego ostrzenia noży. W przypadku prętów pokrytych powłoką diamentową trzeba liczyć się z tym, że powierzchnia będzie nieco bardziej ścierna, niż stal. W trakcie szlifowania lekko tworzy się więc nową krawędź, dlatego stalki z powłoką diamentową to propozycja przy bardziej wyrafinowanym honowaniu.

Jak ostrzyć noże za pomocą stalki?

Wyróżnia się dwie podstawowe techniki stosowania stalek – bez podparcia i z podparciem. Metoda bez podparcia zalecana jest przy wykonywaniu z zastosowaniem poniższych kroków:

– wzięcie stalki w jedną rękę a noża w drugą,

– ustawienie noża nad stalką,

– nachyleniu noża, aby zachować między głownią a stalką kąt 15 – 20 stopni,

– przeciągnięciu głowni półkolistymi ruchami po stalce, zawsze do samego jej końca,

– przyciśnięciu lekko głowni i umieszczeniu noża pod stalką (kąt 15 – 20 stopni),

– przeciągnięciu głowni w ten sam sposób wzdłuż stalki,

– powtórzeniu czynności 6 – 8 razy po obu stronach.

Metodę z podparciem zaleca z kolei przy wykonywaniu z zastosowaniem poniższych kroków:

– ustawienie stalki czubkiem do dołu na stabilnej powierzchni (blat lub stół),

– wzięcie noża w drugą rękę,

– nachylenie noża, aby zachować między stalką a ostrzałką kąt 15 – 20 stopni,

– przeciągnięcie krawędzi tnącej w dół stalki, do samego jej końca,

– przyciśnięcie lekko głowni,

– przyłożenie noża do drugiej strony stalki, zachowując kąt 15 – 20 stopni,

– przeciągnięcie głownią w ten sam sposób wzdłuż stalki,

– powtórzenie czynności 6 – 8 razy po obu stronach.

Redakcja digital-finance.pl