Dla wielu osób bezpłatny urlop to jedyny sposób wyjścia z dość skomplikowanej sytuacji zawodowej. Naturalnie pracodawca nie musi się zgodzić na jego udzielenie, choć może to zrobić tylko na skutek przekazania mu przez pracownika stosownego podania. Co jeszcze warto wiedzieć na temat podania o bezpłatny urlop?
Kiedy przysługuje pracownikowi urlop bezpłatny?
Od razu trzeba zaznaczyć, że urlop bezpłatny nikomu nie przysługuje. Uzyskuje się go wyłącznie na stosowny wniosek, którego wzór można znaleźć m.in. w Internecie. Warto jednak skorzystać z druku firmowego, gdyż mogą w nim znajdować się informacje, które będą istotne z punktu widzenia tamtejszego oddziału kadrowo – płacowego. Podanie o bezpłatny urlop składa się najczęściej wtedy, gdy:
– pracownik chce podjąć inną pracę, ale nie chce „palić za sobą mostów” i zamykać sobie drogi zawodowej w poprzednim przedsiębiorstwie,
– pracownik chce odpocząć od obowiązków zawodowych, które – z różnych powodów – zaczynają mu coraz bardziej doskwierać,
– pracownik chce sprawować opiekę nad dzieckiem, co nie byłoby możliwe w przypadku normalnego świadczenia pracy.
Podanie o bezpłatny urlop – podstawowe informacje
Podanie o bezpłatny urlop to dokument, w którym pracownik nie tylko przedstawia swoje dane osobowe, ale też określa, w jakich ramach czasowych chce pójść na urlop bezpłatny. Dokument ten składa się dokładnie tak samo, jak np. wniosek o urlop wypoczynkowy. Warto jednak pamiętać, że należy to zrobić osobiście, a nie za pomocą maila lub poczty. W podaniu może się też znajdować informacja przedstawiająca powody, dla których pracownik chce odejść z firmy. Nie jest to punkt obowiązkowy podania, ale – prawdę mówiąc – znacznie zwiększa on prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia całej sprawy.
Składanie podania a ramy czasowe
Niezależnie od przyczyn podjęcia wnioskowania, podanie o bezpłatny urlop to dokument, którego przekazanie warto wcześniej omówić z pracodawcą lub przynajmniej z przełożonym. Może się okazać, że np. z powodów ekonomicznych, pracownik i tak nie miałby zbyt dużych szans na kontynuowanie pracy. Skorzystanie z urlopu bezpłatnego jest w tym przypadku korzystne zarówno dla niego, jak i dla jego pracodawcy. Jeśli jednak urlop miałby objąć osobę, która w danym momencie jest dla firmy bardzo istotna, to jego udzielenie może być niemożliwe.
Podsumowując, wniosek o urlop bezpłatny to dokument, dzięki któremu można – przynajmniej na jakiś czas – odetchnąć od pracy lub zająć się wieloma innymi sprawami. Jest to też bardzo dobra metoda zabezpieczenia swoich interesów w przypadku poszukiwania innej pracy.