Ewidencja odpadów przez program dla firm komunalnych – jak ją prowadzić?

Firmy komunalne zobowiązane są do prowadzenia ewidencji odpadów. Teraz w tym celu wykorzystać można również dedykowane programy.

BDO, czyli Baza Danych Odpadowych jest typem bazy, która gromadzi informacje o odpadach. Wybrane firmy, w tym firmy komunalne, które odbierają odpady od klientów, muszą przekazywać do nich swoje dane. W tym celu tworzą one ewidencje odpadów oraz przygotowują niezbędną dokumentację dotyczącą odbioru i przekazania odpadów.

Jak łatwiej prowadzić ewidencję odpadów?

Obowiązek prowadzenia bazy jak ewidencja odpadów może być wymagający i czasochłonny. Należy pamiętać wtedy o tym, że konieczne jest dokładne wypełnianie dokumentów, więc jakiekolwiek błędy mogą w tym przypadku powodować ryzyko dla firmy.

Wobec tego ewidencje odpadów coraz częściej prowadzone są obecnie z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania komputerowego.

Dedykowane oprogramowanie tego typu jest również skierowane do firm komunalnych, których również dotyczą obowiązki wytwórcy odpadów. Dzięki takiemu oprogramowaniu możliwe jest wtedy łatwiejsze przygotowywanie ewidencji oraz innej dokumentacji.

Programy dla firm komunalnych zintegrowane z BDO

Aby ewidencja odpadów była jeszcze łatwiejsza w realizacji, zarówno wtedy, gdy jest to pełna, jak i uproszczona ewidencja odpadów, programy dedykowane dla firm komunalnych wprowadziły szeroką gamę funkcji oraz dodatkową integrację z BDO.

Za pomocą takich programów można zatem generować wiele dokumentów, a także prowadzić ewidencję odpadów. Także może ona być prowadzona jako ewidencja odpadów online, dlatego jest ona wtedy zabezpieczona przed utratą ważnych danych.

Integracja z BDO powoduje wtedy, że możliwe jest bardzo łatwe i szybkie przekazywanie informacji do Bazy Danych Odpadowych bez konieczności realizowania tego obowiązku ręcznie. To powoduje, że prace następują szybciej i są również wygodniejsze.

Warto też wskazać, że oprogramowanie tego typu oferuje różne funkcje wspierające codzienną pracę firmy komunalnej w innych obszarach, między innymi dotyczącą transportu, floty, pracowników, zarządzania placem, generowania rozliczeń, integracji z wagami, czujnikami.

Jakie dokumenty przygotowują programy dla firm komunalnych?

W obszarze jak ewidencja odpadów programy dla firm komunalnych mogą zapewnić swoim użytkownikom pełną paletę funkcjonalności, które wspomagają generowanie dokumentów oraz przekazywanie ich do BDO.

Przede wszystkim za pomocą takiego oprogramowania można przygotować dokumenty jak karta ewidencji odpadu oraz karta przekazania odpadu. Również generują one dokumenty jak dokument potwierdzający recykling oraz obsługują procedury jak utrata statusu odpadu.

Tak szeroka gama funkcji powoduje, że obowiązki wytwórcy odpadów można wtedy realizować znacznie sprawniej. Dane pobierane są wtedy z bazy, dlatego też nie ma potrzeby ręcznego wypełniania dokumentów, co również powoduje, że w trakcie ich przygotowywania obniża się ryzyko błędów.

Takie rozwiązania wykorzystuje również program komputerowy soteko.pl, który skierowany jest do firm komunalnych odbierających różne rodzaje opadów od swoich klientów. Nie tylko usprawnia on realizację obowiązku BDO, ale także daje dostęp do szerokiej gamy funkcji wspomagających transport.

Jakie korzyści daje prowadzenie ewidencji odpadów w takiej formie?

Ewidencje odpadów odbywające się za pomocą programów przeznaczonych dla firm komunalnych mogą być znacznie łatwiejsze i prostsze w realizacji. Bogata gama funkcjonalności, jakie są wówczas dostępne, pozwala na przygotowanie dokumentów szybciej i wygodniej. 

Jednak samo generowanie dokumentów nie jest w tym przypadku jedną korzyścią, jaką daje takie oprogramowanie. Dodatkowo umożliwia ono również łatwiejsze prowadzenie innych czynności związanych z prowadzeniem firmy, na przykład w zakresie transportu oraz zarządzania flotą, tworzenia harmonogramów i tras. Dzięki temu, że programy mogą też działać na urządzeniach mobilnych, wspierają pracowników terenowych.

Więcej informacji związanych z funkcjami oprogramowania uzyskać można na ich stronach internetowych.

Redakcja digital-finance.pl